načítání...

Časté otázky ke svatebnímu focení

27 leden, 2021Vybrat dobrého svatebního fotografa je jedním z nejdůležitějších úkolů při plánování svatby. Líbí se Vám má tvorba, viděli jste ceník, ale i přesto máte spousty otázek na které by jste rádi dostali odpověď. Vždyť aby ne, jídlo se sní, dekorace a šaty se prodají nebo vrátí do půjčovny, ale fotografie vám zůstanou navždy.

Jakou používám techniku?

K fotografování svateb používám vždy dva fotoaparáty. Jeden zrcadlový fotoaparát a jednu bezzrcadlovku s několika objektivy. Nejraději mám ohnisko 35 mm, který se velmi blíží k pohledu běžného oka. Focení svatby beru jako dokument a být blízko všemu je pro mě tedy zásadní. Ke své práci používám převážně techniku Canon a Fuji.

Základní výbavou je tedy:
Canon 5d mark III
Fuji xt4
Sigma Art 24-35 f/2
Canon 50 f/1.8
Sigma 70-200 f/2.8
Fujicon 23 f/2

Počet hodin na svatbě

Jak dlouho zůstanu na svatbě záleží dle zvoleného balíčku. Nejraději fotím celodenní svatby, což znamená až 12 hodin s Vámi. Mimo jiné v hlavní svatební sezóně o sobotách je právě možné jen toto focení. Je to z toho důvodu, že Váš den je komplexní a více se v samotných fotografiích odráží. Miluji šťastné a rozsáhlé příběhy a baví mě je obrazově vyprávět, což když se potkáme jen na chvíli, tak není úplně ono.

Co když onemocním?

Všichni jsme jen lidé a nemoci se nevyhýbají nikomu z nás, naštěstí mohu říct, že se mi ještě nestalo, že bych v termín svatby byla nemocná nebo zkrátka prostě nemohla dorazit. Pro jistotu i tohle máme ve smlouvě, kterou podepisujeme. Pokud jde opravdu o vážnou nemoc, která není slučitelná s výkonem služby, mám spousty jiných fotografů, kteří v případě potřeby zaskočí. V takovém případě Vás kontaktuji a zasílám výběr fotografů, kteří mají zrovna volno (a společně se dále domluvíme). Cena zůstává stejná, případnou cenovou změnu doplácí fotograf. Přeci jen, dobré jméno je důležitější, než pár tisíc.

Kolik fotografií odevzdávám a jak

Vždy dostanete všechny upravené fotky, o kterých si myslím, že byste je rádi měli a za kterými si stojím. Počet fotografií se dosti liší v závislosti na délce focení, počtu osob na svatbě, typu a charakteru svatby, programu atd. Minimálně vám ale garantuji 300 odevzdaných fotek z celodenní svatby (až 12 hodin focení). Neupravené fotografie neposkytuji.
Fotografie předávám pomocí online galerie na flickru a poté na flash disku v dárkové krabičce společně s vytištěnými kusy.

Dostanete i neupravené fotky/negativy?

NE. Neznám ani jednoho svatebního nebo jiného fotografa, který by odevzdával neupravené fotky. Fotografie je produkt jako každý jiný a žádost o neupravenou fotografii je stejná, jako byste si objednali v restauraci jídlo, ale chtěli ho tak trochu nedovařené a neochucené. Každý fotograf má jiný styl a jen on ví, jakou emoci nebo náladu chtěl fotografií vyvolat. A jde také o jeho vizitku.

Kdy fotografie dostanete

Přesný termín, do kdy je budete mít u sebe zaručeně, je vždy napsán ve smlouvě a záleží na vytíženosti. Ve většině případů odesílám online galerii do 14 dnů a poté se domlouváme na předání krabičky.

Proč požaduji předsvatební schůzku

Jsem názoru, že klient i fotograf musí být na "stejné vlně", musí si rozumět a nesmí si být nepříjemní, jelikož spolu trávíme celý den. Svatební schůzka je jakási příležitost se alespoň trošku seznámit, říct si svoje očekávání a ujasnit si, že jsme pro sebe správnou volbou. A na víc ve svatební den se již známe a vy se nebudete tolik hlídat a nebudete tolik nervózní z neznámého člověka.
Svatební schůzka je možná v Praze, Litomyšli nebo v Šumperku.

Beru si s sebou i druhého fotografa či asistenta?

V případě, že stojíte o to, abychom fotili dva, tak mi neváhejte napsat. Možnost tu je a já si s sebou ráda vezmu svého kolegu, ale je potřeba počítat s tím, že se tato skutečnost odrazí i na ceně. V případě některých svateb u kterých sama cítím, že budu potřebovat výpomoc či mi bude další ruka užitečná,tak si samozřejmě asistenta po domluvě s Vámi beru s sebou.

Jak tedy rezervovat termín?

Napište mi email s poptávkou na Váš termín. V případě, že budu mít volno Vám posílám dotazník, ve kterém Vás prosím o vyplnění základních údajů o Vás a Vaší svatbě. Tyto informace vložím do svatební smlouvy, kterou poté posílám k přečtení a domlouváme se na schůzce. Když je vše v pořádku, schůzka proběhla a odsouhlasili jsme se, tak prosím o podepsání smlouvy a v návaznosti poté posílám fakturu na zálohu dle částky uvedené ve smlouvě. Jakmile přijde na účet záloha je termín rezervovaný a já se na Vás těším.